Územný plán - príklady z praxe v Marianke

Po dlhšej dobe som sa prešiel po Južnej ceste a Bystrickej. Viete si napr. na Lúkach predstaviť koľko ľudí tu pribudne, ich parkovanie pred takouto radovkou aj pripadné návštevy? O nulovej infraštruktúre pre týchto a ďalších nových obyvateľov Marianky už ani nehovorím.

Skúsme hrubý odhad:
  • na jeden vchod do nehnuteľnosti rátajme 3 osoby
  • v zmysle územného plánu 3 osoby na 8 árov
  • radovka na Lúkach - cca 3-4 vchody na 8 árov, teda 9-12 osôb na 8 árov
Na Lúkach pri realizovanej hustote výstavby pribudne približne 3x až 4x viac obyvateľov ako predpokladá Územný plán Marianky!

6_7_Bystrickajpg

Zobrazený cíp na Bystrickej ulici bol zalesnený pozemok, už nie je. Myslím, že výstavba týchto trojdomov je hlavný dôvod, prečo sa Bystrická nezačala rekonštruovať ako bolo prisľúbené, hoci prostriedky na to obec mala. Zastavanosť v oboch zobrazených prípadoch by som skromne odhadol na niečo medzi 60% až 80%. Skoro ako v Územnom pláne (25%), či? 

Už niekoľkokrát časť poslancov poukázala na nezverejňovanie stavebných konaní, ignoráciu Územného plánu - viď uvedený úryvok zo zápisníce Obecného zastupiteľstva.

6_7_strana_Zapisnica_UPpng

A bonbónik posledných týždňov - snaha o odsúhlasenie rozšírenia ~40m Športovej ulice za 70 tisíc eur, dva týždne pred voľbami. Rozšírenie Športovej ulice pre mňa znamená hlavne otvorenú bránu pre ďalšiu devastáciu nášho prostredia v Marianke na už popísaný spôsob. Tentokrát od Športovej až po Borinskú a možno aj ďalej, veď prístup bude, tak čo, ruky pri hlasovaní hore a hurá do toho!

To všetko bez schváleného územného plánu zóny, ako káže Územný plán obce. To, že niektoré ulice v Marianke nemajú vodovod a kanalizáciu asi nie je pre súčasné vedenie obce a časť poslancov prioritou. Nemalo by nám to byť jedno.

Marcel Porges, nezávislý kandidát