Tak sa to nakoniec podarilo, starosta odstúpil

Keď som sa dopočul o požiari stajne starostu Dušana Statelova, pomyslel som si - hrozné, v Marianke už tretí. Vyšetrovateľom nezávidím, vyšetrovať počiny zrejme záujmových skupín nebude určite jednoduché. Osobne mám pocit, že všetky tri požiare v Marianke majú podobného menovateľa.

Ten prvý, v novembri 2015, bol síce bez ohňa, vtedy bolo zrejme jednoduchšie zapojiť do likvidácie nepohodlného starostu Marianky štátnu moc. Do Marianky napochodovali junáci z NAKA a umiestnili starostu Radovana Juriku do cely predbežného zadržania. Veď čo keby starosta náhodou ušiel až za humno, už by ho zrejme nevypátrali. Čo na tom, že vytiahol Marianku z marazmu typu "Mariánske more", teda pri každom väčšom daždi sa valili po uliciach aj splašky, čo na tom, že dokázal obmedziť živelnú výstavbu v Marianke. Viac nájdete na linke http://old.marianka.sk/web/?q=node/31487. Čo na tom, že sa snažil o obchvat údolia, čím stúpil na otlak niektorým obyvateľom Panského lesa. Jednoducho, pre niekoho nepohodlný. Následne 5 rokov ťahajúce sa "vyšetrovanie", vláčenie po médiách, veď čím iným zamestnať národ. Nakoniec súd za "korupciu" v prospech obecnej pokladne. Výsmech prokuratúry i súdov.

A tie zvyšné dva - január 2019 podpálené auto starostu Dušana Statelova, asi hlavne za to, že si dovolil vyhrať voľby v decembri 2018, výstraha pred jeho nastavením ohľadne výstavby v Marianke, následne tretí požiar v januári 2021, už zrejme aj kvôli pozastaveným kolaudáciám hrubých stavieb bez striech, regulácii výstavby v zmysle územného plánu. Tu sa však, asi aj vzhľadom na aktuálne náznaky pohybu v spoločnosti prešlo k starým, "osvedčeným" praktikám zastrašovania - požiar s ohňom.

A my v Marianke? Našli sa aj takí, ktorí uvažovali, že tieto dva posledné požiare boli založené na to, aby starosta na seba "upozornil". Nehovoriac o paralelnej, extrémne nenávistnej, demagogickej a dobre živenej kampani voči obom starostom. Tragické, vyšetrovateľom nezávidím, snáď z toho nebude pre nich už tretia blamáž.

Marcel Porges